E-Tahsilat

Paket Yazılım mı , Özel Yazılım Geliştirmek mi ?

Paket Yazılım mı , Özel Yazılım Geliştirmek mi ?

Herkesin bir yazılım yatırımı yapmaya karar verdikten sonra kafasını kurcalayan bir soru vardır. Paket program mı yoksa özel yazılım mı ?

Her ikisininde kendisine göre avantajları olsa da dez avantajlarıda vardır.

Aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için ikisinide inceleyelim istedim.

Paket yazılımlar; sektörel bazda oluşturulmuş ve kişinin kullanımı açısından küçük, orta ve üst düzey şeklinde katagorize edilmiş kullanıcının iş hacmine göre tasarlanmış yazılımlardır.

Özel yazılım; kurumun ihtiyaçlarına yönelik tasarlanır ve hata payı ve kullanım kolaylığı açısından ekonomiklik sağlar.

Paket yazılımlar, kullanıma hazır bir şekilde temin edilir ve satın aldıktan sonra gün içerisinde bile kullanıma başlayabilirsiniz fakat özel yazılım geliştirmek, zaman ve büyük emekler alır. Fizibilite çalışmaları, analizler, izlenecek yol yapıalcak çalışmaların titizlikle hazırlanması gerekir. Dediğimiz gibi özel yazılım geliştirmek zaman alsa da işletmenize %100 uyum sağlar ve ihtiyaçlarınızı %100 karşılar.

Paket programlar, ihtiyaçlarınızı karşılamakta sorun yaşayabilir, yazıımcı firmadan destek taleplerinize sizi çok memnun etmeyecek geri dönüşler alabilirsiniz. Ama fiyatları özel yazılıma göre uygundur.

Özel yazılım geliştirmek, terziye elbise diktirmek gibidir. Sizin ölçülerinize birebir dikilir ve başka bir kuruma bu kodlamalar uygun olmaz. Yazılım size aitdir, destek talepleriniz en hızlı şekilde çözümlendirilir ve sizin memnuniyetiniz için hizmet verirler.

Özel Yazılım Avantajları;

  • Şirket ihtiyaçlarına uygun ve esnek çözümler
  • İş süreçlerinizi değiştirmeden hızlı kullanım kolaylığı
  • Kaynakların daha verimli kullanılması
  • Gereksinim duyulan diğer sistemler ile entegrasyonu
  • PC, Mac, Tablet ve mobil gibi farklı platformlarda çalışabilme
  • Sonradan çıkabilecek ihtiyaçlara cevap verebilme
  • İhtiyaçlara özel rapor geliştirebilmePaket Yazılım da ise şu sonuçlara karşılaşaiblirsiniz;

İşletmenizin bir yazılıma ihtiyacı olur, piyasa araştırması yaparsınız ve bütçenize en uygun paket yazılımı alır kullanmaya başlarsınız, buraya kadar her şey çok güzel istediginiz yazılımı bulduğunuz düşüncesi ile aylarca yazılımı kullanırsınız bir sabah ofisinize gelirsiniz bilgisayarınızı ve yazılımınızı açar bir rapor almak istersiniz bir de bakarsınız ki aldıgınız rapor aslında almak istediğiniz sonuçları içermiyor ! hemen masanızın köşesinde duran telefona sarılır yazılımı aldıgınız firmayı arasınız… Önce 3 ü sonra 5 sonra 2 sonra 7 yi tuşladıktan sonra müşteri temsilcinize ulaşır talebinizi anlatırsınız, talebinizi dinleyen müşteri temsilcisi ya talebinizi ilgili departmana ileteceğini veya paket yazılımlarda bu tür değişiklikler yapılamayacağını belirtir ve en hızlı çözüm olarak yazılımınıza (tabi yazılımız buna müsade ediyorsa) ilave paketler yazdırmak veya gelişmiş bir versiyon kullanmanız gerektiğini belirtir.

Kafanızda oluşan bir sürü soru işareti ile telefonu kapatır düşünmeye başlarsınız.


Kısacası öz fikrim; eğer yazılım yatırımı yapma fikriniz varsa, işinizi büyütmek veya işletmenizin  kontrolünü sağlamak istiyorsanız, özel yazılım ile kendi ölçülerinize uygun programlar geliştirin. Sonuçta her kurum aynı değildir ve her kurumun çalışma sistemi farklı olması sonucuyla kendinize ayak uyduracak özel yazılımlar ile çalışmanızı öneririz.

user-gravatar
orcun
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

× WhatsApp Canlı Destek