Yazılım & Bilişim

 

Müşteri Sadakatinin Önemi

 

Günümüzde rekabet oldukça yoğun yaşanmaktadır. Bu rekabette doğru yatırımlar ile avantaj sağlayan firmalar büyüme hızını ve rakiplerine karşı üstünlüğü ele alır. Dünya’nın etkisi altında kaldığı pandemi döneminde bazı firmalar bu durumu fırsata çevirebilirken, bazı firmalar veya işletmeler günü kurtarmak adına bazı yatırımlar yapmakta.

Bu yatırımların tek bir amacı var; SABİT MÜŞTERİ.

Sabit müşteri bir diğer değişle sadık müşteri; Neden önemli ? Ne avantajları var ?

Müşteri Sadakati; bir ürün veya hizmet için tercihini aynı firmadan kullanan, tekrarlı alışverişler yapan tüketici olarak tanımlayabiliriz. Tüketici tercih hakkını fiyat, performans, müşteri memnuniyeti, hizmet /ürün kalitesi veya diğer sebeplerden dolayı tek bir firmayı seçiyor olabiliyor. Firmalar için satışını yaptıkları ürün/hizmet kalitesinden ziyade artık müşteriyi memnun etme, elde tutmak oldukça önemli ve başarı kıstasıdır.

Ancak tüketiciler olarak sürekli bir firmayı tercih ediyorsak bunun farkına varılmasını yani tanınmak ister, ödüllendirilmek hatta şımartılmak isteriz.

Örnekle açıklamak gerekirse, sürekli aynı cafe veya restorana gidiyorsak işletme tarafından bunun farkına varılması isteriz. Diğer müşterilerden farklı davanılması egosal olarak bizi tatmin eder. Küçük süprizler veya hediyeler aldığımızda bunu kendi çevremize anlatırız. Bu durumda psikolojik olarak işletmeyle bir bağ kurmuş oluruz.

Peki Bu Müşteri Sadakatinin Ne Tür Avantajları Olur?

Sadık müşteriler bir çok önemli avantaj sağlar. Ama bunlardan en önemli 3 unsuru var ki işletmeler olarak tam odaklandığımız noktalardır.

Bunlardan birincisi, tekrar eden satışlar, pazarlama maliyetlerini düşürmek ve rekabet

Peki bu avantajları nasıl elde ederiz  sorusuna cevap vermeden önce nasıl bir yol izleriz nasıl strateji geliştiririz bundan bahsedelim ve daha sonra avantajlarımızı detaylandıralım.

Müşteri Sadakati için bir çok yöntem var ancak bunun en kestirme yolu Müşteri Sadakat Sistemleri. Müşteri sadakat sistemleri, müşterilerinize kazandırabileceğiniz puanlar, bonuslar, indirimler veya özel kampanyalar yaratabileceğiniz bir strateji kanalıdır. Yukarda bahsetmiş olduğumuz “şımartmak” kelimesi burda daha anlamlı hale gelecek. Müşterilerimiz bizi tercih ettikçe kazancakları puan, bonus,indirim vs. sayesinde müşterilerimizi şımartır ve rakiplerimizi egale edebilir, öncelikli tercih konumuna gelebilirsiniz. Biz müşterimize kazandırdıkça onlarda bize olan sadakati sayesinde tekrarlı satışlara imza atarız.

Yine yukarıda bahsettiğimiz “çevremize anlatırız” kısmı ise burada devreye girecek ki, pazarlama maliyetlerimizi düşüren unsurda burda başlar. Bizim tanıtımımızı müşterilerimiz çevrelerine anlatarak kulaktan kulağa bir pazarlama geliştirmiş oluruz.

Geçmişten günümüze bir çok büyük firmanın pazarlama stratejilerinin başında gelir müşteri sadakat sistemi. Bir çoğumuzda bu sisteme dahil oluruz aslında.

Sistemi kendi adınıza kurmak tabi ki bir yatırım ancak öyle ciddi yüksek tutarlar değiller. Ki yatırımın karşılığını direk alabilceğiniz bir platform. Bu bir zincir ve kazanan hem siz hem sadık müşterileriniz olur.

Müşteri Sadakat
Sistemi İçin Detaylı Bilgi Almak İsterseniz Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

İletişim

Adres:

K.Bakkalköy Mh. Halk Cd. Kardelen Sk. No:2 Ataşehir/İSTANBUL

Adres:

E.Kuyumcular Mh. Gedik Sk. No:5/7 Karesi/BALIKESİR

Telefon:

+90 266 244 3070

E-Posta:

destek@catsbilisim.net
cats@catsbilisim.net

© 2014 – 2023 Cats Yazılım Geliştirme Teknolojileri. Tüm Hakları Saklıdır.