E-Tahsilat

Online Eğitim Avantajları

Covid-19, hemen hemen her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de eğitim sistemini önemli ölçüde etkiledi. Okul’da Öğretmen, Öğrenci çokluğu virüsün yayılma hızını direk etkilemesi ve bu yayılmanın hızını düşürmek ve önlemek için okulların kapatılması kararı alındı ve bu süreçte eğitimde dijitalleşme ön plana çıktı. Öğretmenler uzaktan eğitim vermeye başladı. Online eğitim en basit tanımıyla, insanların internet üzerinden zaman ve mekan fark etmeksizin eğitim almasıdır.
Evimizde kalmamız gereken bu süreçte öğretimin kesintiye uğramamasında uzaktan eğitimin oldukça katkısı oldu.

Online Eğitim Platformlarının Avantajları

 

Geliştirilmiş Öğrenme ve Öğretme Mataryelleri

Normal eğitimde öğrenme ve öğretme yöntemleri standarttır  fakat online eğitim sistemlerinde, dijital mataryeller ile onlarca farklı yöntemi kullanmak mümkün olabilir. Örneğin;  harici videolar üzerinde eğitim, oyunlaştırma yöntemleri, ödev ve konu dağıtımı, mini ve genel sınavlar bu platformlarda hızlı, kolay ve düşük maliyetlerle kullanılabilir ve eğitimi destekler.

Herkese Uygun Öğrenme Yöntemi

Normal eğitim; yüzlerce farklı yöntemi olan ve sürekli  geliştirilen uzaktan eğitim yöntemlerinden en az çeşidinin kullanıldığı eğitim şeklidir. Öğretmen en iyi öğretme methodunu öğrenci ise en iyi öğrenme methodunu bu platformlarda rahatlıkla bulabilir ve benimseyebilir.

Düşük Maliyet

Bir uzaktan eğitim platformuna sahip olmak için bir seferlik geliştirme maliyeti ve yıllık bakım, sunucu hizmeti ve yedekleme maliyetlerine hazırlıklı olmalısınız. Ancak bu maliyetleri, normal eğitime harcanan mekan, ulaşım, temizlik, yönetim ve daha birçok maliyet ile karşılaştırınca uzaktan eğitim ile önemli tasarruflar elde edileceği apaçık gözükür. Uzaktan eğitim için öğretmen ve öğrencinin ihtiyaçları yalnızca internet ve bir bilgisayar / mobil cihazdır. Günümüzde bu cihazlara sahip olmayan kimse neredeyse yoktur. Yani bir uzaktan öğrenme platformunuz varsa öğretmen ve öğrenciye sunmanız gereken hizmetlerin çoğu ortadan kalkmış olur.

Esneklik

Online eğitimin belkide en rahat avantajı mekandan bağımsız platform kullanımıdır. Online eğitimin bu şekilde zamandan ve mekandan bağımsız, modüler olması ne kadar esnek olduğunu gösterir.

Daha Fazla Kişiye Erişim

Normal bir eğitim sürecinde sınıf yoğunluğu ile erişilen kişi doğru orantıdadır. Hatta bazı durumlarda aynı dersi farklı sınıflar açarak bir çok eğitmeni buralarda kullanmak gerekmektedir. Uygun bir altyapıya (internet, bilgisayar vs) sahip olduğu sürece, eğitim kişi sayısında bir kısıtlama gerektirmez.

Performans Artışı

ABD Eğitim Bakanlığı’nın araştırmasına göre(1); öğrencilerin online eğitimdeki performansının, yüz yüze gerçekleşen eğitimlerdeki performansına oranla daha fazla olduğu görülmüş. Fiziksel olarak yorulan öğretmen, sınıf içi disiplini sağlamakla geçen süre öğretmen performansını olumsuz etkileyen diğer bir faktör. Ancak uzaktan eğitim ile sadece öğretmeye odaklanmış öğretmenlerin performansı ve verimide ciddi oranda artmaktadır. (bknz;)

Çevre Dostu

Online eğitim ile sadece kağıttan tasarruf değil okula giderken kullanılan ulaşım araçlarının neden olduğu karbon salımını da önemli oranda azaltılır. (Open University araştırmasına göre bu oran % 65 civarındadır.)

Dezavantajlı Öğrenciler

Fiziksel engelli öğrencilerin ve öğretmenlerin okul yolunda yaşadığı sorunlar, uzaktan eğitimde yaşanmaz.Ayrıca iletişim problemi yaşayan kişiler, sosyal ortamlarda bulunmaktan çekinen ve rahatsız olan kişiler ve daha birçok dezavantajlı öğrenci için de bu sistemler önemli kolaylıklar sağlar.

Eğitimin Raporlanması ve Takibi

Öğrenme Yönetim Sistemleri (LMS- Learning Management System) kullanılıyorsa, öğretmen ve öğrencilerin tüm işlemleri takip edilebilir ve raporlanabilir bir hal alır. Bu sayede uzaktan eğitimin daha iyi sonuç alınacak şekilde iyileştirilebilir.

online uzaktan eğitim

Sonuç Olarak;

 

Tüm yazılımlar gibi uzaktan öğrenme platformları işimizi kolaylaştırmayı ve eğitimi desteklemeyi amaçlar. Elbette ki dezavantajları da olan uzaktan eğitim platformlarının artıları, eksilerine kıyasla çok daha fazladır. Zaten uzaktan öğrenme yöntemlerinin amacı örgün eğitimi bitirmek değil, aksine, yükünü hafifletmektir. Uzaktan eğitimin faydaları dijital alanda eğitimin daha erişilebilir olmasına olanak sunar. Her alanda dijitalleşen dünyamızda eğitim alanının da bu dijitalleşmeye kayıtsız olması beklenemez. Güvenli, kaliteli ve etkili bir uzaktan öğrenme platformu çözümleri için Cats Yazılım ile iletişime geçebilir ve teklif alabilirsiniz.

 

 

Kaynakça:

  1. http://m.breining.edu/USDEDistLearning.htm
  2. https://www.eztalks.com/elearning/advantages-and-disadvantages-of-e-learning.html
  3. https://darlodigital.com/what-are-the-advantages-and-disadvantages-of-elearning/

4. Bu yazı yazılırken binbiriz sitesindeki Uzaktan Eğitim Platformlarının Avantajları ve Dezavantajları başlıklı yazıdan faydalanılmıştır.

user-gravatar
catsbilisim
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

× WhatsApp Canlı Destek