E-Tahsilat

Ekonomik Sıkışıklığın Yazılım Çözümleri İle Avantaj Sağlanır mı ?

Ekonomik Sıkışıklığın Yazılım Çözümleri İle Avantaj Sağlanır mı ?

“Kriz Döneminde Yazılımın Avantajları ve Bileşenleri”

Bugün artık ERP konuşulurken sadece planlama fonksiyonundan bahsedilmiyor. ERP artık bir kurumun yaptığı işin bütününü yansıtan bir kavram olarak kullanılıyor. Diğer bir deyişle ERP bir kurumun tüm bileşenlerinin bir bütün olarak görülmesine imkan veriyor.
Küresel kriz döneminde yazılım, var olan kaynakların etkin kullanımını gerektirdiğini ve  şirket içinde alınan kararların iş süreçlerinde kolaylıkla hayata geçirilmesi, kısıtlı kaynaklarla yönetilen KOBİ’ler için büyük önem taşıdığını anlatarak “Esnek ve kolay uyarlanabilir ERP uygulamalarına sahip olan küçük ve orta ölçekli işletmeler, iş süreçlerini elden geçirebilir, etkin yönetim bilgi sistemi ile krizin etkilerini en aza indirebilirler”.
ERP sistemlerindeki bilgiler anlamlandırılabilir olduğundan ekonomik kriz dönemlerinde daha hızlı karar vermeyi sağladığını ve kurumun yönetim olanaklarını arttıran bileşenler;

Doğru takip sağlar

“Gelirlerin azaldığı, kar marjlarının düştüğü dönemlerde, maliyetlerin doğru takibi ve stratejik analizler ile doğru kararların alınması daha da önem kazanmaktadır. Bu da ERP sistemi ile mümkündür. Küresel ekonomik kriz, özellikle üretim yapan kuruluşları zorlamakta, karlılığın düşmesine daha da önemlisi zararlara yol açmaktadır. Kriz döneminde piyasa fiyatlarının altında maliyetlerle üretmeyi başarabilen KOBİ’lerin ayakta kalabileceği unutulmamalıdır. Bunu yapabilmenin tek yolu maliyetleri çok yakından takip edebilmekten geçmektedir. Hammadde, enerji, işçilik, döviz kurları gibi maliyeti etkileyen unsurların sürekli değiştiği ortamda gerçek maliyeti bulmak zorlaşacaktır. Kaliteden ödün vermeden maliyetlerin aşağılara çekilebilmesi, ürünlerin piyasadaki şansını yükseltecektir.”

Geleceğe yönelim

ERP’nin şirketlere çok ciddi faydalar sağlayabilir. Gerçek zamanlı ve doğru bilgiye hızlıca ulaşabilen şirketlerin geleceklerini de doğru yorumlayabilecekler.
“Ekonomik kriz dönemlerinde rekabet her zaman olduğundan daha büyük önem kazanır, zaten durgun olan piyasada ürünlerinizin rakiplerinizden daha ön planda yer alabilmesi için çözüm üretebilmeniz ve fark yaratabilmeniz gerekir. Doğru yorumları ve çözümleri ancak şirketinize tam anlamıyla hakimseniz, gerçek maliyetinizi görebiliyorsanız ulaşabilirsiniz. ERP size bu konuda fayda sağlar, maliyetlerinizi anlık görebilir, harcamalarınızı ve bütçenizi gerçek üretim ve maliyet değerleri üzerinden yaparak rakiplerinize fark yaratabilirsiniz.”

Kalite yükselir

ERP yazılımı kullanan firmaların Kriz döneminde yazılım tercih etmesi halinde, işletmelerinde mal ve hizmet üretimi için gereken işgücü, makine, malzeme gibi tüm kurumsal kaynaklarını daha verimli kullanabildiğini, ürün maliyetlerini düşürebildiğini, kar marjlarını doğru hesaplayarak, doğru fiyatları oluşturabilir. “Yine ERP yazılımı sayesinde bu işletmeler, müşteri beklentilerine uygun ürünler tasarlayabilmekte, ürünlerin kalitelerini artırabilmekte, ürün teslimat sürelerini kısaltabilmekte, müşteri şikayetlerini sağlıklı bir şekilde kayıt altına alıp bunlara hızlı etkin çözümler üretebilmekte, piyasada yeni müşteriler edinebilmekte, finansal açıdan yöneticinin önünü görebilmesine yol açabilecek esnek raporlar alabilmektedir”
Kriz sonrasına yine bu firmaların, müşteri sayısını arttırmış ve pazar payını büyütmüş, hedeflediği karlılığı sağlamış ve rekabette önemli avantajlar elde etmiş olarak geçirirler. “Henüz ERP yazılımı yatırımı yapmamış firmalar ise bu durgun dönemi, işletmelerindeki iş süreçlerini uygun bir kurumsal kaynak planlaması projesi ile entegre hale getirmek için bir fırsat olarak değerlendirebilirler. Kriz süresinde firmalarında önemli bir yapılanmayı tamamlamış olan bu firmalar, kriz sonrasında bu yatırımlarının geri dönüşlerini hızla geri alacaklardır”.

Kurumsal planlamayla avantaj sağlayın

Kriz döneminden çıkış sürecinde en büyük avantajın, kriz döneminde yazılım sistemini kullanan firmalar elde eder. “Çünkü krizde kendisini küçültmüş ve ERP sistemini oturtamamış dolayısıyla yeni sürece hazırlıklı olamayan firmalar, bu yeni dönemde aniden oluşan talep artışlarına cevap veremez hale gelmektedirler. Kriz süresince, kaynaklarını verimli yönetmeyi, üretim süreçlerini ve maliyetlerini etkin kontrol etmeyi sağlayan ERP sistemine sahip firmalar ise, bu taleplere çok rahat cevap verip başarılı olacaklardır”.

 

 

Kaynak;

https://www.yeniasir.com.tr/insankaynaklari/2009/11/01/erp_ile_yonetim_gucunu_artirin

user-gravatar
catsbilisim
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

× WhatsApp Canlı Destek